Boghandel: Hypnose og alternative behandlinger til hjemmebrug….

Hypnose, selvhypnose, øreakupunktur, endepunktsakupunktur, håndakupunktur, akutryk, tapping, zoneterapi  og lydbehandling til hjemmebrug

Du kan her i vores lille online boghandel finde e-kursusbøger, papirbøger og behandlingsmoduler inden for hypnose og alternative metoder.

Drømmer du om at kunne behandle dig selv og andre for hverdagslidelser og uvaner

Eller vil du bare gerne lære at bruge hypnose, selvhypnose, øreakupunktur, håndakupunktur, endepunktsakupunktur, plantetinkturer eller andre alternative behandlingsformer til husbehov….

Så skulle du kigge i vores lille online boghandel herunder…

Her finder du både selvbehandlingsmoduler, E-kurser, kursusbøger & hæfter med hypnose og alternative metoder til hjemmebrug.

Altsammen er lavet ud fra det vi kalder ©hjemmebehandlingsmetoden – En metode hvor du lærer at behandle dig eller andre med enkle alternative metoder, der virker hurtigt og effektivt på hverdagslidelser og uvaner.

Der medfølger til både kursusbøger og behandlingsmoduler mulighed for gratis rådgivning og supervision fra den trænede terapeut, der har lavet materialet.

Desuden kan du bestille et plusbrugerskab med udvidet og hurtigere hjælp og langt flere kontaktmuligheder til din kursusbog eller dit behandlingsmodul.

Det er nemlig ikke bare kursusbøger eller standardbehandlinger vi sælger

– Vi er med dig på sidelinjen hele vejen i mål…

Se mere om metoden her


Få styr på HYPOADHD (CDD/SCT) med øretryk og os på sidelinjen

Varenummer 00041
kr160.00
Tilbud
før kr200.00 Spar 20%
Laveste pris i 30 dage før rabat: kr200.00
E-KURSUSBOG
Få Supervision til dit arbejde med kursusbogen. Enten i en helt gratis version eller i udvidet version til kun 100 kr. for et halvt år.
Vælg venligst
På lager
1
Gem dette produkt til senere
Del dette produkt med dine venner
Få styr på HYPOADHD (CDD/SCT) med øretryk og os på sidelinjen
Produkt detaljer

Lær at stimulere HYPOADHD (CDD/SCT) – eller mennesker med lignende træk – med en forenklet form for øretryk, der er let både at lære og bruge.



Denne e‑kursusbog er lavet til dig, der ønsker at støtte et barn, en ung eller en voksen, som viser det, vi i mange år har kaldt HYPO‑udgaven af ADHD — det, der i dag ofte omtales som SCT eller CDD.
I vores arbejde har vi mødt mange, der deler et fælles mønster: De reagerer langsomt, lærer langsomt, og har brug for ekstra tid til at forstå, handle og orientere sig.
De kan også have udfordringer med muskelspænding, koordination og motivation — og kan virke trætte, stille eller tilbagetrukne i perioder.
I vores univers beskriver HYPO‑varianten mennesker, hvor opmærksomheden let falder, og hvor vågenheden kan svinge.
Det kan vise sig som:
at gå i stå i tanker eller handling
• at opfatte og reagere langsomt
• at være kluntet eller have motoriske udfordringer
• at miste interessen hurtigt
• at føle sig modløs eller have lav energi
• at mangle overblik og initiativ
• at “falde ud” mentalt frem for at dagdrømme

I dette e‑kursus får du vores bedste erfaringer med øretryk som et støttende redskab - baseret på over 30 års arbejde i klinikken.
Med kursusbogen, og os på sidelinjen, lærer du at stimulere udvalgte ørepunkter, som kan støtte tankeaktivitet, vågenhed, opmærksomhed og kropslig energi.
Du lærer også at finde og udføre den trykteknik, der passer til de relevante punkter.
Alt, hvad du behøver, er en simpel trykpind (fx en tændstik) og bogens øretavle



Helen Klynder og Jan Holm har gennem deres voksenliv arbejdet med børn, unge og voksne med ADHD‑relaterede udfordringer, tilknytningsmønstre og andre nærtliggende temaer — altid med fokus på ressourcer, udvikling og trivsel.

Med denne serie af e‑kursusbøger deler de deres erfaringer og redskaber, så du derhjemme kan arbejde med øretryk som et støttende supplement til hverdagen.

både for dig selv og andre, der oplever ADHD, ADD, sensitivitet, tankemylder, uro, koncentrationsudfordringer eller som her: HYPOADHD (CDD/SCT).


Som med vores øvrige e-kursusbøger kan du få supervision undervejs.

Som Standardbruger kan du skrive til os gratis via e‑mail, men du kan også tilkøbe en PLUS‑pakke, hvis du ønsker mere løbende en til en sparring også live.

Begge supervisionspakker løber i 180 dage.


Format og tilgængelighed

Du får i de fleste udgivelser e‑kursusbogen i følgende formater :

  • PDF Det mest universelle format. Kan åbnes på alle computere, tablets og telefoner.
  • FBR Format til Flip Book‑læseren, hvor bogen vises som en interaktiv bladre‑bog.
  • EPUB3 Perfekt til e‑bogslæsere og apps som Apple Books og andre moderne e‑bogsprogrammer.
  • MOBI Format til Kindle‑enheder og Kindle‑apps — ideelt til dig, der læser på Amazon‑økosystemet.
  • EXE En selvkørende version til Windows som Flipbook, hvor bogen åbner direkte uden ekstra software.
  • HTML5 Kan åbnes i enhver moderne browser som Flipbook — hurtigt, let og uden installation.
  • Beta version som app til Mac Giver Mac‑brugere mulighed for at afprøve/teste bogen i app‑format og melde tilbage til os

Vi arbejder selv hver eneste dag aktivt i vores respektive klinikker bl.a. med de problemstillinger vores udgivelser omhandler…

Selvom vi er specialiseret inden for hypnose, har vi i mange år i i vores behandlingsværksteder arbejdet bredt med rådgivning, supervision & familieterapi inden for ADHD og Tilkytning – men også med andre mere alternative behandlingsformer.

Du kan via links herunder se de klinikker, der ligger til grund for bøger, kurser og behandlingsmoduler – og hvor vi afprøver metoder og behandlingsformer grundigt, inden vi deler dem med dig:

Hypnose
Værkstedet
Akupunktur
Værkstedet
ADHD
Værkstedet
Familie
Værkstederne
Sjælens
Værksted

Du kan se mere om ©Hjemmebehandlingsmetoden og nogle de forskellige behandlingsformer her

Hvad er
©Hjemmebehandlingsmetoden?
Behandlingsmetoderne vi bruger.Behandlingsværkstederne
der står bag.